plakat dotyczący biegu niepodległości przez Południe MazowszaSztafeta Niepodległości pobiegnie przez Południowe Mazowsze

W dniach 11-14 sierpnia 2018 r. przebiegną przez Mazowsze uczestnicy sztafety niepodległości. W biegu organizowanym dla uczczenia 100-lecia odzyskania niepodległości wystartują dwa zespoły, które po pokonaniu trasy od źródeł oraz od ujścia Wisły spotkają się w Warszawie. Na Mazowszu w grupie Źródło pobiegną żołnierze 6 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej.

 Zgłoszenia do udziału w sztafecie spływały do dowództwa WOT do połowy lipca br. Początkowo planowano, że w tzw. składzie podstawowym biegu weźmie udział
48 biegaczy, inicjatywa spotkała się jednak z bardzo dużym zainteresowaniem. Ostatecznie spośród zgłoszonych komisja wybrała około 130 osób.
Sztafeta odbędzie się w dniach 11-14 sierpnia br., w przededniu Święta Wojska Polskiego, wpisując się w obchody setnej rocznicy odzyskania niepodległości. Uczestnikami będą żołnierze i pracownicy WOT, którzy zostaną podzieleni na dwie grupy: ŹRÓDŁO i UJŚCIE.
Każda zmiana sztafety będzie musiała pokonać 10 kilometrowe odcinki w tempie około 7 min/km. Bieg będzie odbywał się całodobowo, a trasa została zaplanowana jak najbliżej koryta Wisły.
- W Wojskach Obrony Terytorialnej pełnią służbę pełni pasji ochotnicy. Daje to spore możliwości w wytyczaniu nowych standardów w obszarze aktywnego kształtowania sprawności fizycznej i postaw patriotycznych. Setna rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości to dobry czas na niełatwe wyzwania, stanowiące próbę naszych charakterów. Będzie to również wyraz hołdu dla tych, którym tę wolność zawdzięczamy – powiedział odnosząc się do organizacji przedsięwzięcia dowódca WOT gen. bryg. Wiesław Kukuła
Ze źródeł Wisły w kierunku stolicy wystartuje grupa zadaniowa ”ŹRÓDŁO”, weźmie w niej udział 74 biegaczy. Start zaplanowany jest z okolic Jeziora Czerniańskiego w dniu 11 sierpnia (godz. 14.30). Zespół ten będzie miał do pokonania trasę długości 620 km w czasie nie dłuższym niż 73 godzin.
Z ujścia Wisły w kierunku stolicy wystartuje grupa zadaniowa ”UJŚCIE”, weźmie
w niej udział 54 biegaczy, którzy wystartują z Mikoszewa w dniu 12 sierpnia (godz. 8:00). Zespół ten będzie miał do pokonania trasę długości 480 km w czasie do 56 godzin.
14 lipca w nocy sztafeta dobiegnie do miejscowości Tyrzyn- to tu żołnierze
6 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej zaczną swoje zmagania na trasie, biegnąć w grupie ŹRÓDŁO. Zmienią oni żołnierzy 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Odcinek, jaki mają do przebiegnięcia to 110 kilometrów prowadzonych jak najbliżej koryta Wisły. Trasa prowadzi wałem w pobliżu Wysoczyna, Otwocka oraz Józefowa prosto na Wał Miedzeszyński w Warszawie. Następnie żołnierze dobiegną do Stadionu PGE Narodowy. Uroczyste zakończenie sztafety planowane jest około godz. 17 pod Pomnikiem Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej w Warszawie.
Aleksandra Wic
Rzecznik prasowy
6 Mazowiecka Brygada Obrony Terytorialnej
kom. 530-491-672
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
www.terytorialsi.mil.pl
FB: Wojska-Obrony-Terytorialnej
TT: @terytorialsi
"Zawsze gotowi, zawsze blisko!"