Szanowni Mieszkańcy Gminy Kozienice,
składając życzenia noworoczne w pierwszej kolejności życzymy sobie zdrowia.
Jest ono dla każdego z nas bardzo ważne, jednak zazwyczaj, jego wagę dostrzegamy najpełniej, w chwili, gdy nas samych lub naszych bliskich dotknie choroba, trwałe kalectwo lub w ich konsekwencji, śmierć. Niestety, w dzisiejszych czasach, coraz częstszym powodem ich występowania jest brak zachowania należytej ostrożności w ruchu drogowym.

 Statystyki pokazują, że liczba wypadków drogowych wzrasta w zastraszającym tempie. Jako mieszkańcy powiatu kozienickiego możemy pochwalić się wysokim wskaźnikiem motoryzacji, gdyż dostępność środków transportu indywidualnego jest dużo wyższa niż średnia krajowa. Niestety coraz większa liczba, nowocześniejszych i szybszych aut, ma bezpośrednie przełożenie na liczbę zdarzeń drogowych, których skutki w najbardziej dotkliwy sposób uderzają w ludzi.
Mając świadomość o społecznym problemie związanym ze słabym dostrzeganiem zagrożeń jakie niesie ze sobą nierozwaga w ruchu drogowym, apelujemy do Państwa o zachowanie ostrożności. Starajmy się roztropnie podróżować po drogach, ścieżkach rowerowych i chodnikach. Nie szarżujmy, myślmy, przewidujmy zagrożenie!
Kierowców prosimy o dostosowanie prędkości jazdy do panujących warunków i terenu w jakim się znajdują. Nadzwyczajną ostrożność zachowujcie Państwo w terenie zabudowanym i w pobliżu przejść dla pieszych. Pamiętajcie o zasadzie „szybciej nie znaczy bezpieczniej”.
Szczególny apel kierujemy do pieszych i rowerzystów – Państwo sami musicie pamiętać o swoim bezpieczeństwie i zadbać o to by być widocznym na drodze. Ciemne okrycia wierzchnie, kaptury – w takich warunkach kierowcy nie zauważają pieszych odpowiednio wcześnie. Słuchawki w uszach, rozmowy telefoniczne – dekoncentrują, odwracają uwagę od drogi i otoczenia. Kamizelka odblaskowa, breloczek, opaska, czy nawet zwykła latarka sprawią, że poruszając się przy słabo oświetlonej drodze będziecie Państwo lepiej widoczni dla nadjeżdżającego kierowcy.
Szanowni Państwo, Gmina Kozienice z Komendą Powiatową Policji w Kozienicach będą kontynuować wspólne działania na rzecz poprawy bezpieczeństwa w ruchu drogowym oraz propagowania wiedzy o sposobach unikania zagrożeń. Potrzebujemy jednak Państwa wsparcia, Państwa otwartości, dawania dobrego przykładu i zrozumienia dla wagi problemu. Pamiętajmy wszyscy, że nasza postawa i zachowanie w ruchu drogowym, może ratować zdrowie i życie.
Podpisał Burmistrz Gminy Kozienice Piotr Kozłowski
oraz Komendant Powiatowy Policji w Kozienicach insp. Tomasz Cybulski

Kozienice, dnia 03 stycznia 2019 roku