Plakat informacyjny mecz retro ligiSerdecznie zapraszamy wszystkich sympatyków historii i piłki nożnej na kolejny, 4 mecz Retro Ligii, w której udział weźmie nasza drużyna WKS Grodno (Kozienice). Mecz odbędzie się w najbliższą sobotę 6 lipca w Kozienicach o godz. 17.00, na boisku przy PSP nr 2 w Kozienicach, ul. Głowaczowska 33. Naszym przeciwnikiem będzie drużyna z Dzierżniowa, która odtwarza najstarszą polską drużynę piłkarską - LKS Lechja Lwów.
Dla widzów, którzy przybędą w retro strojach mamy specjalne niespodzianki :) !!

 

 

Kozienickie Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznych w 2018 r. przystąpiło do wyjątkowego projektu, jakim jest RetroLiga. To ogólnopolskie stowarzyszenie sportowo-historyczne zostało powołane na bazie grup i stowarzyszeń rekonstrukcji historycznej promujące przedwojenny sport. Główną dyscypliną w zakresie działalności ligi będzie piłka nożna. Mottem działalności jest nauka przez sport i historię. Projekt jest formą odtworzenia tego co przeminęło, namiastką wskrzeszenia przedwojennych rozgrywek piłkarskich opartych na przedwojennych zespołach, przepisach, strojach i klimacie epoki.

Inauguracja rozgrywek nieprzypadkowo nastąpiła w 2019, bowiem jest to rok okrągłego jubileuszu 100-lecia powstania Polskiego Związku Piłki Nożnej. Z tego tytułu projekt, w którym uczestniczymy, uzyskał wielką aprobatę m.in. lokalnych i regionalnych władz związkowych ZPN, a także czołowych polskich piłkarzy reprezentacji Polski i Ekstraklasy – tych aktywnie grających, jak również będących już w spoczynku.

W tym roku udział w Retro Lidze zadeklarowało 5 grup/stowarzyszeń historycznych, które odtwarzają namiastkę dawnych klubów piłkarskich. Pochodzą z Łowicza: Wojskowy Klub Sportowy 10 Pułk Piechoty z Łowicza, z Warszawy: WKS Śmigły Wilno (GRH WiN), Kutna: WKS 37 PP z Kutna; Dzierżoniowa: Lechia Lwów; a także z Kozienic: WKS Grodno. Zespoły będą grały systemem mecz–rewanż. Inauguracja odbędzie się w pierwszy weekend kwietnia. Nasz zespół rozegra w tym roku w sumie 8 meczów, 4 z nich (w maju, lipcu, sierpniu i październiku) przed własną publiką w Kozienicach.

Kozienickie SRH w Retro Lidze zagra w barwach i w odtworzonych strojach piłkarskich nieistniejącego już klubu – Wojskowego Klubu Sportowego Grodno. Początki powstania klubu datuje się na lata 1921-1922. W 1922 r. na bazie stacjonującego w Grodnie 76 Lidzkiego Pułku Piechoty im. Ludwika Narbutta powstał WKS 76 pp Grodno. Większość zawodników i działaczy klubowych było wojskowymi. Rok wcześniej powstał w Grodnie inny klub ściśle związany z późniejszym WKS Grodno – cywilny Grodzieński Klub Sportowy Cresovianka. W wyniku fuzji obu klubów w 1934 r. powstał Wojskowy Klub Sportowy Grodno, który przyjął zielono-czerwone barwy i symbol Grodna jako swój herb – jelonka z krzyżem między rogami. Jelonek ten jest podobny do tego z herbu Kozienic.

Wybór tego klubu nie był przypadkowy. Ideą rozgrywek jest przypomnienie o nieistniejących już klubach i drużynach piłkarskich przedwojennej Polski. WKS Grodno w latach 30. XX w. zdominował rozgrywki białostockiego OZPN - osiem razy w latach: 1931, 1932, 1933, 1934, 1936, 1937, 1938, 1939 sięgał po tytuł mistrzowski okręgu białostockiego. WKS Grodno należał do jednej z najsilniejszych drużyn piłkarskich II Rzeczypospolitej. Jak wskazują historycy, m.in. Ruslan Kulevich, dziennikarz białoruskiego portalu Hrodna.life jedną z tajemnic dobrej gry był fakt, że do zespołu należeli znani zawodnicy, którzy w Grodnie musieli odbyć służbę wojskową. Koniec istnienia WKS Grodno wiąże się z wybuchem drugiej wojny światowej. 76 Lidzki Pułk Piechoty im. Ludwika Narbutta przerzucono na zachód, gdzie grodnianie walczyli z Niemcami w składzie 29 Dywizji Piechoty Odwodowej Armii „Prusy”. Żołnierze tego pułku dzielnie walczyli m.in. w bitwie pod Piotrkowem Trybunalskim, jak również na terenie powiatu kozienickiego w okolicach Grabowa nad Pilicą, Augustowa, Cecylówki i Matyldzina. W lasach Puszczy Stromieckiej w okolicy Matyldzina są dwie mogiły wojskowe, gdzie pochowani są bohaterscy żołnierze tego pułku, zaś szkoła podstawowa w Augustowie nosi imię 76 Lidzkiego Pułku Piechoty.
Zawodnicy oraz sędziowie grają w strojach odtworzonych na podstawie przedwojennych warunków technicznych oraz zdjęć. W skład stroju wchodzą koszulka i spodenki, getry i trzewiki piłkarskie, ponadto bramkarze występować będą w stylowych nakryciach głowy. Oczywiście piłka nożna również będzie taka, jaką grano przed laty, zaś mecze prowadzone będą zgodnie z zasadami przedwojennych Przepisów Gry.

Przypominamy, że w poprzednich meczach o mistrzostwo Retro Ligi drużyna z Kozienic osiągnęła następujące wyniki:
WKS Śmigły Wilno (Warszawa) 0 - 5 WKS Grodno (Kozienice),
WKS Grodno (Kozienice) 7 - 0 WKS 10 pp Łowicz
WKS 37 pp Kutno 3 - 1 WKS Grodno (Kozienice)

Mecz WKS Grodno (Kozienice) - LKS Lechja Lwów (Dzierżoniów) określany jest jako mecz na szczycie, ponieważ obecnie te dwie drużyny zajmują kolejno pierwsze i drugie miejsce w tabeli rozgrywek Retro Ligi.

Organizatorami i Partnerami wydarzenia są: Kozienickie Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznych, RetroLiga, Radomski Okręgowy Związek Piłki Nożnej, Powiat Kozienicki, Kozienickie Centrum Rekreacji i Sportu, Enea Wytwarzanie.
Patronat Honorowy nad wydarzeniem objęli: Andrzej Jung - Starosta Powiatu Kozienickiego, Piotr Kozłowski - Burmistrz Gminy Kozienice.