szpitalkozienice logoNastał dla nas wszystkich trudny czas... Apelujemy o zachowanie zasad profilaktyki, ale i o zdrowy rozsądek. Jesteśmy rzecz jasna do dyspozycji mieszkańców Powiatu Kozienickiego, ale prosimy też o zachowanie spokoju, bo panika jest jednym z naszych największych wrogów... Być może równie silnym jak sam wirus!
Oddział zakaźny szpitala w Kozienicach znajduje się w odrębnym budynku w kompleksie szpitala i obecnie rozmieszczony jest na dwóch piętrach. Do niedawna na pierwszym byli tylko pacjenci poddawani obserwacji w kierunku infekcji, czekający na wyniki testów przeprowadzanych w Warszawie. Na parterze zaś mieliśmy pacjentów z potwierdzoną infekcją i chorobą COVID-19. Sytuacja ta uległa jednak zmianie i obecnie także pierwsze piętro zapełniane jest chorymi z potwierdzoną infekcją, których łącznie, na dzień 10 kwietnia, mamy dziewiętnastu.

Dodać należy, że oddział pielęgnacyjno-opiekuńczy, który usytuowany był na parterze, na czas pandemii, został przeniesiony do głównego budynku szpitala.Przybyło nam personelu - poza trójką lekarzy specjalistów chorób zakaźnych i czwartego dyżurującego oraz konsultującego chirurga, zatrudnionych na stałe jeszcze przed wybuchem epidemii, doszło trzech stażystów-ochotników. Swoją pomoc zaoferowali też laryngolodzy. Personelu jednak wciąż brakuje - zwłaszcza wśród pań pielęgniarek. Z pracą w wymienionych obszarach wiąże się znaczne ryzyko epidemiologiczne; personel musi być stale ubrany w odzież ochronną (kombinezon, maska, rękawiczki i gogle). Praca w takich okolicznościach jest bardzo męcząca, zwłaszcza przy wspomnianych brakach kadrowych - przykładowo podczas dyżuru na obydwu piętrach mamy tylko trzy pielęgniarki. Prowadzimy ponadto działalnośc ambulatoryjną - na izbie przyjęć oddziału wykonywane są wymazy w kierunku obecności wirusa.Pracujemy intensywnie, ale w dobrej atmosferze. Otrzymujemy częste telefony od dyrekcji z pytaniami, czy czegoś nam nie potrzeba. Pomaga też Starostwo Powiatowe. Dobrą wolą wykazują się także struktury niepubliczne – w tym tygodniu na przykład nasi pacjenci otrzymali pakiety do higieny osobistej od marek Velvet i Tantum Verde. Za co serdecznie dziękujemy.

lek. Elżbieta Kalin
specjalista chorób zakaźnych
Lekarz kierujący Oddziałem Zakaźnym

%MCEPASTEBIN%