Kalendarz wydarzeń

Spotkanie pn.: „Dom pod biegunem”
Piątek, 26 Styczeń 2018, 18:00

Kozienicki Dom Kultury im. Bogusława Klimczuka, w ramach akcji „ZIMA w MIEŚCIE - FERIE 2018 z KDK”, zaprasza dzieci, młodzież i dorosłych, na spotkanie pn.: „Dom pod biegunem”. Spotkanie odbędzie się 26 stycznia 2018 r., o godz. 18.00 Nieodpłatne wejściówki, do 6 sztuk dla jednej osoby, do pobrania w kasach CKA, do wyczerpania limitu miejsc..

Miejsce Sala kameralna Centrum Kulturalno-Artystyczne w Kozienicach
W programie: dwie Polskie Stacje Polarne i dwa lata spędzone pod biegunem - pokaz slajdów i filmów z Arktyki i Antarktyki. Opowieści o wielotygodniowym rejsie, spotkaniach z pingwinami i niedźwiedziami polarnymi, o tym jak pachnie podbiegunowe powietrze, jak radzić sobie z niekończącymi się przez kilka miesięcy dniem i nocą polarną. Jak wygląda życie z dala od cywilizacji oraz czy pod biegunem zawsze jest biało i zimno? W jaki sposób naukowcy z Polskich Stacji Badawczych spędzają Boże Narodzenie, Sylwestra i Wielkanoc, jak organizują sobie wolny czas? Na czym polega ich praca i jak się tam dostać?
Osoba prowadząca: Dagmara i Piotr Andryszczak - para krakusów, zwykłych ludzi, którzy któregoś dnia postanowili zrobić coś niezwykłego i wysłali zgłoszenie na wyprawę polarną. Bez żalu zamienili przewidywalność i pracę w korporacji na coś zupełnie oderwanego od rzeczywistości. Jako członkowie 35 wyprawy polarnej (2012-2013) pracowali w Polskiej Stacji Polarnej w Hornsundzie na Spitsbergenie i zajmowali się popularyzacją nauki w ramach projektu Eduscience.
Od września 2015 roku do października 2016 roku byli pracownikami Polskiej Stacji Antarktycznej im. Henryka Arctowskiego na Wyspie Króla Jerzego w archipelagu Szetlandów Południowych i członkami 40 wyprawy polarnej. W listopadzie 2017 roku wydali książkę „Dom pod biegunem. Gorączka (ant)arktyczna”.