Mapa powiatu Magnuszew Grabów nad Pilicą Głowaczów Kozienice Sieciechów Garbatka Letnisko Gniewoszów

32. rocznica wolnych wyborów 1W piątek 4 czerwca przy Pomniku Niepodległości w Kozienicach w 32. rocznicę wolnych wyborów w Polsce kwiaty złożyli: Andrzej Jung i Józef Grzegorz Małaśnicki, Starosta i Wicestarosta Powiatu Kozienickiego oraz Tomasz Trela Przewodniczący Zarządu Powiatowego Koalicji Obywatelskiej wraz z delegacją.

4 czerwca 1989 r. odbyła się pierwsza tura w pełni wolnych wyborów do Senatu, zniesionego w 1946 r. Drugą turę przeprowadzono 18 czerwca 1989 r. Senatowi I kadencji przypadła szczególna rola jedynego w pełni suwerennego organu władzy Rzeczypospolitej, odradzającej się po latach komunizmu. Równolegle z wyborami do Izby wyższej polskiego parlamentu odbyły się częściowo wolne wybory do Sejmu.

 

32. rocznica wolnych wyborów 232. rocznica wolnych wyborów 332. rocznica wolnych wyborów 432. rocznica wolnych wyborów 5

 Również w piątek 4 czerwca wystartował "Tour de Konstytucja", który ma "popularyzować zapisy konstytucji i praktykę ustrojową wytworzoną przez ponad 20 lat obowiazywania obecnej ustawy zasadniczej". Honorowym patronem jest rzecznik praw obywatelskich Adam Bodnar, który gościł w Kozienicach wraz z Sędzią Igorem Tuleyą. Była to okazja do rozmowy o konstytucji z mieszkańcami naszego powiatu.
W 2021 r. mija setna rocznica uchwalenia pierwszej pełnej konstytucji po odzyskaniu przez Polskę niepodległości.