MSZA ŚWIĘTA W INTENCJI BEATYFIKACJI MATKI KAZIMIERY GRUSZCZYŃSKIEJ
17 września w kościele parafialnym pw. Świętego Krzyża w Kozienicach odbyła się msza święta o łaskę beatyfikacji Założycielki Zgromadzenia – Czcigodnej Sługi Bożej Matki Kazimiery Gruszczyńskiej w 97. rocznicę odejścia Jej do domu Ojca oraz w intencji dziękczynnej z okazji 100. rocznicy konsekracji kościoła pw. Świętego Józefa – kościoła ufundowanego przez Czcigodną Służebnicę Bożą przy Domu Sióstr Franciszkanek od Cierpiących.
Nabożeństwo odbyło się pod przewodnictwem Jego Ekscelencji Księdza Biskupa Ordynariusza Diecezji Radomskiej Marka Solarczyka. W mszy świętej uczestniczyli Wiceprzewodnicząca Rady Powiatu Kozienickiego Małgorzata Bebelska, Burmistrz Gminy Kozienice Mariusz Prawda wraz z Zastępcami Robertem Boryczką i Igorem Czerwińskim, Siostra Przełożona Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek od Cierpiących Lucyna Czermińska, Siostry z kozienickiego Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek od Cierpiących, Dyrektor Domu Pomocy Społecznej im. Kazimiery Gruszczyńskiej w Kozienicach Elżbieta Czapla wraz z pracownikami i mieszkańcami Domu, Kozienicka Rada Rycerzy Kolumba im. Matki Kazimiery Gruszczyńskiej oraz przedstawiciele jednostek organizacyjnych Powiatu i Gminy Kozienice. Nabożeństwo uświetnili swoją obecnością harcerze ze Stowarzyszenia Skauci Europy, w tym 2. Szczep Kozienicki im. Sł. Matki Kazimiery Gruszczyńskiej.
Mszę świętą poprzedziło złożenie kwiatów i zapalenie zniczy przy Sarkofagu z doczesnymi szczątkami Matki Kazimiery Gruszczyńskiej w kościele pw. Świętego Józefa w Kozienicach przez Wicestarostę Powiatu Kozienickiego Joannę Czechyrę, Wiceprzewodniczącą Rady Powiatu Kozienickiego Małgorzatę Bebelską, Dyrektor Domu Pomocy Społecznej im. Kazimiery Gruszczyńskiej w Kozienicach Elżbietę Czaplę oraz mieszkańców Domu.
Kazimiera Gruszczyńska (1848-1927) – założycielka Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek od Ciepiących. Od najmłodszych lat oddała się bez reszty Jezusowi poprzez porywany ślub czystości, a swoje powołanie zrealizowała w podjętej drodze życia zakonnego. Inicjatorka wielu dzieł i placówek dla: chorych, ubogich, bezdomnych, samotnych matek i sierot. Bezwarunkowo oddana drugiemu człowiekowi dotkniętemu cierpieniem, niezależnie od jego statusu społecznego, wyznania, poglądów, broniąca każdego życia od poczęcia, aż do naturalnej śmierci. Sama także doświadczona wieloletnim, ciężkim cierpieniem – uczyła, jak je mężnie przyjmować i znosić. Zmarła w Kozienicach w opinii świętości. Od 2013 roku toczy się jej proces beatyfikacyjny.